Obezite Cerrahisi Nedir? Ve Kimlere Uygulanır?

Obezite cerrahisi kilolu olan hastaların kilo vermelerine yardımcı olmak amacıyla sindirim sistemlerine yapılan cerrahi müdahalelere verilen isimdir. Bu operasyonun kalıcı ve kesin sonuçlarının verebilmesi için operasyon sonrasında beslenme ve egzersizlerine önem vermesi gerekir. Operasyon sonucunda kişilerin hızla kilo verdikleri görülmektedir. Fakat bu kilonun korunması için ameliyat sonrası dönem oldukça önemlidir.

 Obezite Cerrahisi Çeşitleri nelerdir?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile obezite cerrahisi teknikleri de gelişmiştir. Bu yöntemlerden birisi kapalı yöntem de denilen laparoskopik tekniktir. Bu yöntem ile kişiler kısa sürede kilo vererek günlük hayatlarına kolaylıkla geri dönebilir.

Obezite cerrahisinde ameliyatlar dört farklı amaç için yapılmaktadır. Bunlardan biri kısıtlayıcı ameliyatlardır. Bu ameliyatlar tüp mide operasyonudur. Mide küçültülerek kişilerin tükettikleri besin miktarının azaltılmasıdır. Diğeri ise gastrik by-pass operasyonudur. Burada hem mide küçültme işlemi yapılır hem de bağırsakların bir kısmı alınır ve bezin emilimi azaltılmaktadır.

Uygulanan obezite ameliyatlarından birisi de mide botoksudur. Midenin açlık hormonu sağlayan kısımlarına botoks işleminin yapıldığı operasyondur. Son olarak mide balonu ise mideye yerleştirilen sıvı dolu bir balon ile kilo vermesi amaçlanmaktadır.

 Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Kişilerin hormonal bir rahatsızlığı bulunmamasına rağmen kilo verememesi durumlarında obezite cerrahisi uygulanabilir. Fakat her obezite hastası olan kişilere bu cerrahi uygulama yapılamaz. Obezite cerrahisinin uygulanabileceği kişilerin aşağıdaki özelliklere uygun olması gerekir:

– 18 ve 56 yaş aralığında ise,

– Vücut kitle endeksi 40 yaş ve yukarıda ise,

– Obeziteden kaynaklanan kalp, diyabet, kolesterol ve uyku apnesi var ise,

– 5 yıl süre içerisinde obez olup diğer tedavilere sonuç vermemiş ise,

– Hormonlarda herhangi bir sorun yok ise,

– Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı yok ise obezite cerrahisi uygulanabilir.